Instagram
Skype
WeChat

هدف این شرکت، تولید داروهای گیاهی و فرآورده های بهداشتی آرایشی طبیعی بر اساس طب سنتی و یافته های علمی جدید از گیاهان دارویی با بالاترین کیفیت و کمترین عوارض جانبی می باشد. چشم انداز این شرکت، تبدیل شدن به یکی از صادرکنندگان برتر کشور در زمینه داروهای طبیعی و گیاهی  تا سال 1400 است.

بیماری چسبندگی پلک چشم ( التصاق/ التزاق)

بیماری چسبندگی پلک چشم به عقیده جالینوس التصال، عارضه ای است که در اعضای گوشتی ایجاد می شود ولی به التصاق پلکها به طور خاص و به عنوان یک بیماری چشمی اشاره نکرده است.

به طور کلی این بیماری دو نوع است:

1) چسبندگی پلک (ملتحمه پلکی) به سفیدی یا سیاهی چشم (ملتحمه چشم و قرنیه)، که در گذشته بروسفوسیس گفته می شد و امروزه به آن سیمبلفارون (Symblepharon) می گویند .

۲) چسبندگی لبه های پلک بالا و پایین به یکدیگر، که در قدیم سومفوسیس نام داشت و امروزه آن را آنکیلو بلفارون

Ankyloblepharon) می گویند، و به دو نوع مادرزادی و ثانویه تقسیم شده است .

این بیماری ممکن است در یک گوشه، در هر دو گوشه یا در سرتاسر دو لبه پلک بروز کند ولی بیشتر در گوشه خارجی چشم ایجاد می شود، چسبندگی ها باعث مشکلات حرکتی چشم، شکل نامناسب پلک، خشکی چشم و رگ سازی قرنیه (Vascularization Corneal) می شوند. چسبندگی های شدید می توانند سبب اختلال در بینایی شوند.

پزشکان قدیم علل ایجاد التصاق را موارد زیر می دانستند:

۱) بعد از رّمّدی (درد چشم) که بر اثر تجمع خلطی گرم مانند خون، در چشم عارض می شود. آنها معتقد بودند این خلط از مغز یا سایر اعضای داخلی به چشم می ریزد؛ به این دلیل از بیمار در مورد سردرد، سنگینی سر، احساس درد و ناراحتی در معده، کبد، سینه، رحم و سایر اعضای داخلی می پرسیدند.

۲) اگر پس از درمان زخمی که در چشم یا پلک ایجاد شده، مدتی چشم بسته بماند، به دلیل نزدیکی طولانی مدت پلکها به هم، چسبندگی ایجاد می شود.

به عقیده رازی، چسبندگی فقط زمانی بروز می کند که زخمی در پلک به تاول تبدیل شود و با دستکاری های پزشک، مایع درون تاول به چشم بریزد .

۳) پس از برداشتن زائده های چشمی مانند ناخنک، که به صورت کامل درمان نشده باشد.

امروز چسبندگی ثانویه را ناشی از تروما (صدمه و جراحات)، عفونت در جراحی های قبلی، سوختگی ها به خصوص سوختگی های شیمیایی، تشعشعات، عفونت و التهابات شدید مانند تراخم، اریتم مولتی فورم (Multiform Erythema)، سندرم استیونس جانسون (Stevens Johnson syndrome) ، پمفیگوس (Pemphygus) می دانند.

پزشکان قدیم، چسبندگی های ناشی از ازدیاد خلط یا رمد را ابتدا با روشهایی مانند، فصد یا استفراغ معالجه می کردند. ولی روش اصلی برای رفع این عارضه چشمی جراحی بود. به این منظور ابتدا چسبندگی را با میل (ابزار جراحی) به دقت جدا کرده سپس آب زیره و نمک در چشم می چکاندند، و برای جلوگیری از چسبندگی مجدد، پنبه ای آغشته به روغن گل بین دو پلک می گذاشتند. آنگاه برای کاهش درد و تقویت چشم، آن را با پارچه آغشته به زرده تخم مرغ و روغن گل، پانسمان می کردند. این کار را سه روز متوالی تکرار و پس از بهبود کامل چسبندگی به منظور التيام زخم، از شیاف های چشمی استفاده می کردند. در این شیاف ها، داروهای مناسب ساییده شده را در آب یا عصاره ها حل می کردند و در چشم یا بینی می چکاندند یا به دور چشم می مالیدند؛ از جمله شیاف ابيض که برای درمان زخمهای چشم مفید است و از اسفیداج (سفیداب)، ارزیر، انزروت، صمغ و کندر تشکیل شده و مایع حلال آن آب باران است، شیاف ابار (سرب) که برای درمان زخمهای بزرگ چشم مفید است و از ترکیبات مهم آن املاح سرب به صورت معمولی یا سوخته است و شیاف احمر که برای درمان تورم، ملتحمه، برداشتن پرده های اضافی چشم و ضعف قوه بینایی مفید است و از شادنج، صمغ عربی و مس سوخته تشکیل شده است. اگر پس از سه روز چسبندگی از بین نمی رفت، درمان با آب زیره و نمک و پانسمان با زرده تخم مرغ و روغن گل را هر سه روز یکبار ادامه می دادند و پس از اطمینان از بهبودی کامل، از شیاف های چشمی برای تکمیل درمان استفاده می کردند.

و نسخه ابن سینا برای درمان التصاق چنین است: آنزروت و شکر طبرزد، از هر کدام یک واحد و کف دریا به میزان یک چهارم واحد را با هم مخلوط کرده نرم بکوبند و بر لبه پلک بمالند. ابن سینا هیچ نوع دستکاری را برای درمان التصاق توصیه نکرده است

امروزه در چسبندگی های خفیف از استوانه های شیشه ای جهت جدا کردن دو پلک استفاده می شود و هم زمان درمانهای سیستمیک با داروهای ضد التهابی و ضد متابولیستی تجویز می گردد.

جراحی تنها شیوه درمانی چسبندگی های شدید است. در این عمل جهت ترمیم ملتحمه از میان رفته، از غشاء مخاطی نقاط دیگر بدن به عنوان پیوند استفاده می شود. پس از جراحی نیز به منظور جلوگیری از چسبندگی مجدد، محافظهای ویژه ای به کار می رود.

منبع: ویژه نامه طب سنتی اسلام و ایران، سال اول، شماره اول، بهار 89

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست