Instagram
Skype
WeChat

هدف این شرکت، تولید داروهای گیاهی و فرآورده های بهداشتی آرایشی طبیعی بر اساس طب سنتی و یافته های علمی جدید از گیاهان دارویی با بالاترین کیفیت و کمترین عوارض جانبی می باشد. چشم انداز این شرکت، تبدیل شدن به یکی از صادرکنندگان برتر کشور در زمینه داروهای طبیعی و گیاهی  تا سال 1400 است.

سالک در پزشکی جدید

لشمانيوز مجموعا به بیماریهای بالینی اطلاق می شود که بوسیله پروتوزای داخل سلولی از جنس لشمانیا ایجاد می شوند. این بیماری در نواحی اکولوژیک متنوع و گسترده ای از جهان در نواحی گرمسیری، نیمه گرمسیری و اروپای جنوبی آندمیک است. عامل بیماری نوعی انگل داخل سلولی است و جوندگان و سگ سانان، مخزن معمولی و انسان نیز میزبان اتفاقی آن محسوب می شوند.

اشکال مختلف بالینی آن را می توان به سه دسته: لشمانیوز پوستی، لشمانیوز مخاطی و لشمانیوز احشایی طبقه بندی کرد.

اصولا بیماری به علت گزش نیش نوعی پشه خاکی ماده از جنس فلبوتوموس (در دنیای قدیم) و لوتزومبا (در دنیای جدید) پدید می آید. در هنگام خونخواری پشه از پوست بدن بیمار انگل های تاژک دار که در مرحله پروماسیتگوت قرار دارند به بیمار منتقل می شوند. اتصال پروماستیگورتها با ماکروفاژها و بلعیده شدن آنها توسط ماکروفاژها، منجر به شروع دوره جدیدی از زندگی انگل در داخل ماکروفاژها می شود. در داخل ماکروفاژها انگل به آماستیگرت غیر تاژکدار تبدیل شده با تقسیم دوتایی، تکثیر پیدا می کند. با پاره شدن ماکروفاژهای عفونی، آماستيگوتها بیرون ریخته و منجر به آلوده سازی سایر ماکروفاژها می گردند. اگر آماستيگونها توسط پشه بلعیده شوند، در بدن پشه مجددا به پروماسنیگوت تبدیل شده و جهت عفونت زایی مجدد نیازمند حداقل ۸-۷ روز می باشد. به طور کلی بیش از ۹۰ درصد موارد لشمانيوز پوستی در افغانستان، الجزیره، ایران، عراق، عربستان سعودی، سوریه، برزیل و پرو رخ میدهد.

زخم سالک ابتدا به صورت یک برآمدگی قرمز رنگ بوده و پس به گره سفت و کبود رنگی تبدیل می شود و اندازه آن معمولا ۳-۱ سانتی متر بوده ولی گاهی به ۸-۵ سانتی متر هم می رسد. در بعضی از بیماران تا آخر دوره به همین صورت باقی می ماند و ممکن است روی آن پوسته پوسته شود (مالک خشک)، و در گروهی دیگر زخم مرطوب بوده و ترشحات سیال زرد رنگ از آن خارج می گردد (سالک مرطوب).

 

سالک در متون طب سنتی ایران

گزارشهای متعدد این بیماری در متون کهن طب سنتی به طور مشخص نشان دهنده فرم پوستی و پوستی مخاطی این بیماری می باشند. این بیماری احتمالا در طب یونان شناخته و درمان شده است زیرا که محمد بن زکریای رازی (ف۳۱۳ قی) در الحاوی به نقل از کتاب کیموسن جالینوس (ح قرن ۲م) به اثرات زیان آور خرما در تشدید اثر «بلخیه» (سالک) اشاره نموده است (۱/۲) وی در همانجا عناوین یکی از فصول را به «قويا و التقشر و اللحية» اختصاص داده است و به نقل از «مجهول»، درمانی دارویی برای ریش بلخی ذکر کرده است.

نقل از مجهول برای (درمان) بلخیه در دست و پا: زیره را بکوبید و پوست آن را جدا کرده (زیره) با قطران کوبیده شود. پس از آن که با آب گرم به خوبی شسته شد، (بر زخم) مالیده و یک شب در این حالت گذاشته شود و در هنگام صبح روز بعد در آب گرم گذاشته و با آن شسته شود و این عمل چند بار تکرار شود که موجب بهبود می گردد.

رازی در جزء سیزدهم از کتاب الحاوى، عنوانی را به (في البخليه يحب الاعضاء) اختصاص داده است و در آن جا به نقل از کتاب «الموت ااسریع» جاليتوس ضمن بیان اینکه بیماری به علت گزش نوعی گزنده بوجود می آید، آن را علاج ناپذير توصیف کرده است. نویسنده کتاب الموت السریع می گوید اگر در کسی زخمی از (حصف) یا گزش جانوری پدید آمده باشد و آن زخم شبیه به نواصیر شده باشد درمان آن مقدور نمی باشد.

در جایی دیگر رازی به نقل از کتاب التجارب المارستان در برخورد با زخم بلخی پیشنهاد کرده است که مکوی (آلت داغ کننده) بر روی زخم قرار گیرد و زخم سوزانده شود آنگاه با پارچه ای خشن محل داغ کردن خارش داده شود مانتهای سوخته شده ریزش پیدا کند. پس از آن دوباره آلت داغ شده بر روی محل قرار داده شود تا به گوشت سالم که در این صورت موجب درد شدید می گردد و یا استخوان برسد. در صورت برخورد با استخوان اگر استخوان فاسد شده باشد بسته به میزان فساد آن، بایستی به داغ کردن آن محل پرداخت. در هنگام این عمل بایستی دقت گردد که به مجاری اعصاب و سر عضلات و رباطها آسیبی وارد نگردد. مفاصل بدترین محلهای داغ کردن هستند.

ابوبكر ربیع بن احمد خونی بخارائی (ف۳۷۳ ق) ریش بلخی را از جمله زخمهایی برشمرده است که از خون صفرائی پدید می آید. وی که خود روزگاری به این زخم مبتلا بوده است، آن را بد ریش برشمرده و به نقل از دیگران، منشاء آن را از پشه گزیدن دانسته است. او در درمان این بیماری از داغ کردن زخم نامی نبرده و هیچگونه مرهم یا روغنی را در درمان آن مؤثر نمی داند. به گفته وی از ابتدا بایستی زخم را با سرکا ( سرکه) تر باید نمودن و برنهادن» تا موجب خشک شدن زخم شود. وی ضمن ارائه درمانهای گوناگون گیاهی، آخرین علاج بیماری را استعمال داروهای “سعفه” (شيرينک، نوعی کچلی سر) برشمرده است.

همچنين بوعلی این بیماری را از جنس بیماری سعفه، بدخیم دانسته و علت آن را گزش پشه خاکی ذکر کرده و درمان بیماری را نیز مثل درمان سعفه بدخیم دانسته است.

مفصل ترین گزارش از علائم بالینی این بیماری را می توان به قلم سید اسماعيل جرجانی (ف۵۳۱ ق) در ذخیره خوارزمشاهی ملاحظه کرد. جرجانی آن را زخمی سطحی برشمرده است که از پهنا گسترش می یابد. او خفقان، غشی، تب و یا عدم وجود تب را از دیگر علائم احتمالی این بیماری می داند. وی همانند ابن سينا علت نامگذاری این بیماری را فراوانی آن در بلخ دانسته است. به گفته وی، اهل بلخ آن را پشه گزیدگی در جای دیگر السنه گزیدگی گویند و در «رباط کوهستان» که در نزدیکی گرگان است بسیار دیده میشود که آن را سناکر (سناخر) نیز می گویند.

حکیم نورالدین محمد شیرازی در کتاب علاجات دار شکوهی این زخم را از جنس سعفه (شیرنگ) می داند و مانند اطباء ماقبل خود علت بیماری را “پشه خوردگی” برشمرده است.

درمان سالک

درمان سالک در متون طب سنتی در میان طبيبان قرون مختلف، تنوع بسیار داشته است.

 • داغ کردن و سوزاندن ضايعه

رازی در الحاوی به نقل قول از آرای پزشکان دیگر، داغ کردن محل زخم و سوزاندن ضایعه و جداسازی بافتهای سوخته شده را به عنوان یکی از درمانهای پیشنهاد شده ذکر کرده است

 • خونگیری
 • پاکسازی (خلط ) صفرا از بدن
 • استفاده از داروهای خوراکی: شراب غوره، شراب زرشک، شراب ریواج، شراب ليمو، قرص کافور
 • استعمال داروهای مالیدنی
 • زراوند، زنگار، اشق، مقل، خردل و زاج به نسبتهای مساوی با روغن گندم و سركه و کمی عسل به صورت مرهم
 • مالیدن مرهم اسفیداج بر زخم
 • مالیدن صندل و گلاب بر دل
 • استعمال غذاهای معتدل که میل به سردی و رطوبت دارد
 • داروهای گذاشتنی (ضماد): اشق، سرکه ، صبر، مر، کندر، زعفران، خون سیاوشان و سپس شستن محل با آب سرد، زیره کوبیده شده همراه با قطران و شستن محل با آب گرم
 • انتقال بیمار از هوای گرم به هوای خنک
 • استعمال داروهای درمان کننده سعفه

منبع: مجله طب سنتی اسلام ایران، سال اول، شماره اول، بهار 89

شربت رساطب فراطب

کرم عصاره کنجد ریحان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست