Instagram
Skype
WeChat

هدف این شرکت، تولید داروهای گیاهی و فرآورده های بهداشتی آرایشی طبیعی بر اساس طب سنتی و یافته های علمی جدید از گیاهان دارویی با بالاترین کیفیت و کمترین عوارض جانبی می باشد. چشم انداز این شرکت، تبدیل شدن به یکی از صادرکنندگان برتر کشور در زمینه داروهای طبیعی و گیاهی  تا سال 1400 است.

اضطراب

عصبى شدن يا نگرانى در وضعيت‏هاى استرس‏زا اگر موقتى و گذرا باشد، در هر فردى طبيعى بوده و چيز بدى هم نيست. بااين‏حال اگر در وضعيت معمولى نيز اين اضطراب‏ها و نگرانى‏ها ايجاد شده و باعث بروز مشكلاتى در كنار آمدن فرد با زندگى طبيعى ‏اش شوند فرد يك بيمار اطلاق مى‏شود. بيمارى‏ها و اختلالات اضطرابى در انواع مختلفى ايجاد مى‏شوند.

  • شايع‏ترين نوع آن اختلال اضطراب عمومى مى‏باشد كه ويژگى‏هاى آن شامل بروز اضطراب‏هاى شديد و مداومى است كه كنترل كردن آنها مشكل مى‏باشد.
  • نوع ديگرى از اختلال اضطرابى را اختلال وحشت و هراس تشكيل مى‏دهد. در اختلال وحشت و هراس پانيك حملاتى از اضطراب شديد ايجاد مى‏شود كه با علائم هشداردهنده بدنى (فيزيكى) همراه است. اين حملات به‏ طور ناگهانى و غير قابل پيش‏ بينى رخ مى‏ دهند و معمولا هم هيچ علت واضحى براى ايجاد آنها وجود ندارد.
  • در نوع ديگرى از اختلالات اضطرابى كه به آن فوبيا يا ترس مرضى گفته مى‏شود، به دليل ترسى غير منطقى از يك وضعيت، يا چيزى و كسى اضطراب شديدى در فرد ايجاد مى‏شود. اين وضعيت معمولا در سنين ميان سالى شروع مى‏شود و زن‏ها بيشتر از مردها دچار آن مى‏شوند. گاهى اوقات اختلالات اضطرابى همراه با ساير اختلالات روانى مثل افسردگى و اسكيزوفرنى ديده مى‏شود.

علل اختلالات اضطرابى‏

مستعد بودن براى ابتلاء به اختلالات اضطرابى ممكن است ارثى باشد و يا به دليل مشكلاتى كه فرد در دوران كودكى داشته است، احتمال اينكه در بزرگسالى به آن مبتلا شود، بيشتر است. براى مثال عدم پيوند و علاقه بين يكى از والدين و كودك، يا جدايى ناگهانى كودك از يكى از والدينش مى‏تواند باعث دچار شدن او به اختلالات اضطرابى بيشتر شود.

اختلال اضطراب عمومى ممكن است بعد از وقوع يك حادثه‏ ى استرس‏ زا در زندگى؛ مثل مرگ يكى از خويشاوندان نزديك رخ دهد. با اين‏ حال در بعضى موارد هيچ علت خاصى نمى‏توان براى ايجاد يك اختلال اضطرابى پيدا كرد. همچنين اغلب، اختلال وحشت و هراس نيز بدون هيچ‏گونه دليل واضحى رخ مى‏دهند.

افرادى كه دچار اختلال اضطراب عمومى و اختلال وحشت و هراس (پانيك) هستند، داراى علايم بدنى (فيزيكى) و روانى مى‏باشند. بااين‏ حال در اختلال اضطراب عمومى، علائم و مشكلات روانى دائمى ‏تر بوده ولى علائم بدنى به‏ طور متناوب ايجاد مى‏ شوند. به دنبال يك حمله وحشت و هراس، علائم جسمى و روحى توأما و به ‏طور ناگهانى و غير قابل پيش‏ بينى ظاهر مى‏شوند. اين علائم عبارتند از:

– احساس دلشوره و دلواپسى بدون اينكه هيچ علت واضحى براى آن وجود داشته باشد.

– هميشه عصبى بوده و قادر به آرام شدن نمى‏باشند.

– كم شدن تمركز حواس.

– دائما داراى افكار نگران‏كننده هستند.

– خوابشان مختل شده و گاهى اوقات شبها دچار كابوس مى‏شوند.

همچنين اين افراد ممكن است علائم افسردگى مثل زود از خواب بيدار شدن و احساس نااميدى را نيز داشته باشند.

* علائم جسمى در اختلال اضطرابى كه به‏طور متناوب ايجاد مى‏شوند عبارتند از:

– سردرد.

– شكم درد كه گاهى اوقات با اسهال و استفراغ همراه مى‏باشد.

– عرق كردن، گر گرفتگى و لرزش.

– احساس اينكه چيزى در گلويشان گير كرده است.

* علائم جسمى و روحى در اختلال وحشت و هراس (پانيك) شامل موارد زير مى‏باشد:

– نفس زدن‏هاى كوتاه (احساس تنگى نفس).

– عرق كردن، لرزش و تهوع.

– طپش قلب (آگاه شدن از اينكه ضربان قلبشان به‏طور غير طبيعى تند مى‏زند.)

– سرگيجه و غش كردن.

– ترس از خفگى و اينكه مرگ آنها نزديك است.

– داشتن احساس غير واقعى و ترس از اينكه عقلشان را از دست بدهند.

بسيارى از اين علائم و نشانه ‏ها را مى‏ توان به‏ طور اشتباه با يك بيمارى خطرناك ديگر تفسير كرد كه اين موضوع مى‏تواند بر ميزان اضطراب بيفزايد. بعد از مدتى كه از اين بيمارى مى‏ گذرد، ترس از اينكه در مكان‏هاى عمومى دچار حمله و وحشت و هراس شويد باعث مى‏شود كه از حضور در مكان‏هاى عمومى مثل غذا خوردن در رستوران و يا در بين جمع بودن پرهيز كنيد.

نحوه ‏ى درمان‏

شما ممكن است بتوانيد با انجام اقداماتى مثل تمرينات آرام‏بخشى ريلكسيشن‏ تا حدودى از ميزان اضطراب‏هايتان كم كنيد. اگر شما قادر به مبارزه با اضطراب‏هايتان نيستيد و يا اينكه نمى‏توانيد علت خاصى براى بروز اين اضطراب‏ها پيدا يابيد بايد با پزشك‏تان در اين مورد مشورت كنيد. بعد از دچار شدن به يك حمله‏ى وحشت و هراس (پانيك) لازم است كه حتما و هرچه زودتر به پزشك براى كمك به كنترل حمله، مراجعه كنيد.

براى هر نوع اختلال اضطرابى، پزشك مى‏تواند انواع مختلفى از درمان‏ها مثل شناخت‏ درمانى يا رفتاردرمانى را براى شما توصيه كند تا بتوانيد اضطراب‏هايتان را كنترل كنيد.

اگر در حال حاضر در زندگى‏تان وقايع استرس‏زايى وجود دارد براى كمك به گذراندن اين دوران، پزشك ممكن است اقدام به تجويز داروهاى ضد اضطراب مثل كلرديازپوكسايد كند. اما مدت استفاده از اين داروها بايد كوتاه باشد زيرا خطر اعتياد به آنها وجود دارد.

همچنين پزشك ممكن است از داروهاى بتابلوكر مثل پروپرانولول برايتان تجويز نمايد تا علائم جسمى اضطراب را درمان كند- اگر دچار علائم افسردگى هستيد ممكن است داروهاى ضد افسردگى به شما داده شود كه بعضى از آنها در درمان حملات وحشت و هراس (پانيك) نيز مؤثر مى‏باشند.

در اكثر موارد هرچه زودتر اختلالات اضطرابى درمان شوند زودتر مشكلات آن را مى‏توان كاهش داد.

اگر يك اختلال اضطرابى بدون درمان به حال خود رها شود ممكن است تا آخر عمر فرد را گرفتار سازد.

منبع: دائرة المعارف گياه درمانى ايران، ص: 102

شرکت فراطب جهت درمان اضطراب محصولات زیر را پیشنهاد میکند:

شربت اسطوخودوس

شربت گاوزبان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Enter Captcha Here : *

Reload Image

فهرست